Vyhledávač CZ Facebook EN

Na co byste si měli dát pozor při výběru garnýže

Všimli jsme si, že se poslední dobou se na trhu čím dál častěji vyskytují nejrůznější laciné a často nekvalitní garnýže. Některé firmy navíc při jejich propagaci používají nepříliš férové metody, jak k jejich nákupu zákazníky přesvědčit. Přinášíme Vám proto několik rad, čeho byste si při výběru nových garnýží měli všímat a na co byste si měli dávat pozor, abyste nenaletěli a ušetřili se zklamání.

SPRÁVNĚ ZVOLENÉ GARNÝŽE budou ozdobou Vašeho interiéru. Zde jsou použity garnýže Square line, které najdete v naší nabídce.
SPRÁVNĚ ZVOLENÉ GARNÝŽE budou ozdobou Vašeho interiéru. Zde jsou použity garnýže Square line, které najdete v naší nabídce.

1) Všimněte si průměru garnýže.

První, čeho byste si u podobných nabídek měli všimnout, je průměr nabízené garnýže. Uvědomte si, že každý výrobek má nějakou svou hodnotu, která je vyjádřena cenou. Tato cena se většinou dá snížit tak nanejvýš ošizením na materiálu – a právě to se často děje u garnýží.

Laciné garnýže, na které můžete natrefit v různých akčních nabídkách, velice často mívají uzoučký průměr. Například takové garnýže o průměru 12 milimetrů nejenže nevypadají hezky, ale hlavně neudrží prakticky nic, leda snad vitrážkové záclonky. Když takovou tenkou garnýž upevníte nad okno a pověsíte na ni i lehký závěs, garnýž se Vám prohne.

Dá se říct, že zdravý průměr garnýžové tyče bývá kolem 16 milimetrů. Luxusnější garnýže pak mívají průměry 20, 25 i více milimetrů, přičemž platí, že čím větší průměr garnýže, tím mívá větší nosnost bez prohýbání.

U většiny tyčí je potřeba při délce nad 2 metry použít další konzolu. Výjimkou jsou pouze hranaté garnýže, které mají větší nosnost i při menším průřezu. I tady však záleží na tom, co se na ně věší.

ABY GARNÝŽ SPRÁVNĚ PLNILA SVŮJ ÚČEL, musí být dostatečně pevná. Toto je garnýž Bologna s povrchovou úpravou mosaz antik o průměru 25 mm, kterou najdete v naší nabídce.
ABY GARNÝŽ SPRÁVNĚ PLNILA SVŮJ ÚČEL, musí být dostatečně pevná. Toto je garnýž Bologna s povrchovou úpravou mosaz antik o průměru 25 mm, kterou najdete v naší nabídce.

2) Podívejte se, zda jde v nabídce garnýží o celý komplet.

Některé méně seriózní firmy se zákazníky snaží oslnit nízkou cenou garnýží. Ve svých akčních nabídkách však často uvádějí cenu garnýže například bez kroužků nebo bez konzol, na které se garnýže upevňují. Tyto „drobnosti“ však mohou cenu garnýže značně navýšit a po sečtení všech těchto položek už „akční nabídka“ zdaleka nemusí být tak přitažlivá, jako se jevila na první pohled.

Pokud je cena nabízené garnýže uváděna bez kroužků, musíte pak počítat s navýšením ceny zhruba o 100 korun na metr garnýže. Pokud v ceně nejsou započítány konzoly, pak připočítejte řádově 100 až 150 korun za kus, přičemž na jednu garnýž budete potřebovat minimálně dvě, ale většinou tři i více konzol. U garnýže o délce 3 metry tak najednou náklady takovýmto způsobem mohou po zkompletování s nezbytnými doplňky stoupnout například o 700 korun.

Nezapomeňte se pak podívat také na to, jestli se Vám líbí koncovka garnýže, která je v takové akční nabídce zahrnuta. Často totiž jde o obyčejnou záslepku, která se Vám nemusí líbit. Jestliže chcete garnýž doplnit o estetičtější koncovky, znamená to také další náklady.

GARNÝŽ, TO NENÍ JEN TYČ. Bez kroužků, upevňovacích konzol a pěkných koncovek se neobejdete. Ma snímku je garnýž Roma s povrchovou úpravou mosaz antik o průměru 16 mm doplněná ozdobnými koncovkami. Tyto garnýže rovněž najdete v naší nabídce.
GARNÝŽ, TO NENÍ JEN TYČ. Bez kroužků, upevňovacích konzol a pěkných koncovek se neobejdete. Ma snímku je garnýž Roma s povrchovou úpravou mosaz antik o průměru 16 mm doplněná ozdobnými koncovkami. Tyto garnýže rovněž najdete v naší nabídce.

3) Jakou má garnýž povrchovou úpravu?

Při výběru garnýží je vhodné si všímat také toho, jakou mají povrchovou úpravu. Ta může být například na způsob komaxitu – tedy práškovým lakováním. Tato povrchová úprava sama o sobě na garnýžích většinou nevypadá „nic moc“, cena garnýží však díky tomuto „nedodělku“ může být nižší.

Elegantní vzhled garnýžím většinou dodá až další úprava kartáčováním. Po takovéto další úpravě garnýže vypadají mnohem lépe, jejich výroba je ale o něco náročnější a tím samozřejmě také dražší.

SKUTEČNĚ ELEGANTNÍ VZHLED garnýži dodá až povrchová úprava kartáčováním. Toto je kovová garnýž Firenze o průměru 16 mm s povrchovou úpravou nikl – mat, často také označovanou jako imitace nerezi. Garnýže Firenze najdete v naší nabídce.
SKUTEČNĚ ELEGANTNÍ VZHLED garnýži dodá až povrchová úprava kartáčováním. Toto je kovová garnýž Firenze o průměru 16 mm s povrchovou úpravou nikl – mat, často také označovanou jako imitace nerezi. Garnýže Firenze najdete v naší nabídce.

4) Nezapomeňte si všimnout detailů a řemeslného zpracování garnýže.

Při výběru garnýží si všímejte také jejich řemeslného zpracování a detailů. Jde o to, jestli na sebe jednotlivé díly navazují přesně a hladce a jestli jsou jednotlivé díly pěkně vypracovány. Věřte, že humpolácký vzhled je na garnýžích vidět už zdálky.

Podívat byste se měli i na to, jestli jsou u garnýže praktickým způsobem vyřešeny úchyty. Ty hlavně nesmějí bránit v pohybu záclon a závěsů.

Nezapomínejte na to, že – byť jde pouze o doplňky – přesto tvar a vzhled nosníků a koncovek celkový vzhled garnýže značně ovlivní.

PŘI VÝBĚRU GARNÝŽE si na ní všimněte i řemeslného zpracování. Toto je například velmi pěkně propracovaná garnýž z pravé mosazi o průměru 28 mm, kterou najdete v naší nabídce.
PŘI VÝBĚRU GARNÝŽE si na ní všimněte i řemeslného zpracování. Toto je například velmi pěkně propracovaná garnýž z pravé mosazi o průměru 28 mm, kterou najdete v naší nabídce.

5) V ceně se projeví také originalita garnýže a značka výrobce.

Stejně jako u každého jiného módního a trendového zboží, také u garnýží jejich cenu samozřejmě ovlivňuje i jejich žádanost, originalita a značka.

Garnýže si můžete vybrat od té nejlevnější cenové kategorie (ECONOMIC), kde za garnýž vydáte řádově stokoruny za metr, přes garnýže střední třídy v cenových relacích řádově zhruba kolem 2 – 3 tisíc korun za metr garnýže (MEDIUM), až po TOP třídu, kam se řadí značkové garnýže, a kde se ceny za metr garnýže řádově pohybují kolem 5 tisíc korun za metr a výše (TOP CLASS).

ORIGINÁLNÍ značkové garnýže Mottura. Tyto garnýže jsme právě nyní nově zařadili do naší nabídky
ORIGINÁLNÍ značkové garnýže Mottura. Tyto garnýže jsme právě nyní nově zařadili do naší nabídky
ZNAČKOVÉ GARNÝŽE bývají propracované do všech detailů. Na prvotřídní kvalitu a luxusní vzhled se u nich můžete naprosto spolehnout. Na snímku je garnýž z kolekce Mottura, kterou jsme právě nyní zařadili do naší nabídky.
ZNAČKOVÉ GARNÝŽE bývají propracované do všech detailů. Na prvotřídní kvalitu a luxusní vzhled se u nich můžete naprosto spolehnout. Na snímku je garnýž z kolekce Mottura, kterou jsme právě nyní zařadili do naší nabídky.

6) Garnýže si vybírejte jen u spolehlivých prodejců.

Za kvalitu garnýží, které si koupíte ve firmě Petroš interier, ručíme svým dobrým jménem. Každý typ garnýže, který prodáváme, nejdříve pečlivě testujeme. Než se garnýže objeví v nabídce našeho e-shopu, důkladně prověřujeme jejich kvalitu v praxi.

FUNKČNÍ A KRÁSNÉ GARNÝŽE se vyplatí vybírat u spolehlivých prodejců.
FUNKČNÍ A KRÁSNÉ GARNÝŽE se vyplatí vybírat u spolehlivých prodejců.
 


zpět na články