Vyhledávač CZ Facebook EN

Opona z dílny Petroš interier nyní zdobí kulturní dům v Sedlištích

Činnost firmy Petroš interier se během prvního květnového týdne točila hlavně kolem výroby zbrusu nové divadelní opony, která nahradila starou oponu v kulturním domě v Sedlištích na Frýdecko-Místecku.

NOVÁ DIVADELNÍ OPONA v kulturním domě v Sedlištích.
NOVÁ DIVADELNÍ OPONA v kulturním domě v Sedlištích.

Obec Sedliště se totiž pustila do generální opravy sálu zdejšího kulturního domu a v rámci této rekonstrukce došlo také na výměnu staré divadelní opony za novou. Původní opona v tomto někdejším kinosálu a nynějším společenském sálu sloužila celých 35 let. Pocházela někdy z roku 1976 a pamatovala tedy ještě doby hluboké totality, což už na ní také bylo patřičně znát.

Toto je původní stará opona:

PŮVODNÍ DIVADELNÍ OPONA v sedlišťském kulturním domě sloužila dlouhých 35 let. Stáří už na ní ale bylo hodně znát.
PŮVODNÍ DIVADELNÍ OPONA v sedlišťském kulturním domě sloužila dlouhých 35 let. Stáří už na ní ale bylo hodně znát.
VOLÁNY NA PŮVODNÍ OPONĚ už snad ani nebyly volány, spíše jen víceméně rovné zástěrky.
VOLÁNY NA PŮVODNÍ OPONĚ už snad ani nebyly volány, spíše jen víceméně rovné zástěrky.
UCHYCENÍ STARÉ DIVADELNÍ OPONY už také volalo po modernizaci.
UCHYCENÍ STARÉ DIVADELNÍ OPONY už také volalo po modernizaci.

Díky skvělým referencím a 19letým zkušenostem s výrobou podobných zakázek se Obec Sedliště rozhodla vložit důvěru právě do firmy Petroš interier a svěřila nám náročný a zodpovědný úkol zhotovení nové opony.

Vše samozřejmě začalo návrhem designéra Radomíra Petroše, který vymyslel, navrhnul a spočítal, jak bude nová divadelní opona vypadat, jak a z čeho bude ušitá, jak bude nařasená a v neposlední řadě také, jak bude zavěšena.

Divadelní oponu samozřejmě není možné ušít z obyčejných závěsových materiálů. Látky musejí mít určité parametry a vlastnosti,“ vysvětlil Radomír Petroš. Divadelní opona v takovémto sále především musí být vyrobena z nehořlavých materiálů, to je dáno zákonem. Kvůli její funkčnosti je pak třeba zvolit takové materiály, které jsou dostatečně pevné a nepropouštějí světlo – takzvané blackoutové látky.

Přední opona s horním volánem je vyrobena z vínově červeného sametu. Zadní část divadelní opony, která odděluje jeviště od technického zázemí, je vyrobena z černé blackoutové látky. „Horní volán opony je navíc ručně skládaný. Je to proto, aby sklady vypadaly co nejlépe a aby na volánu nebyly vidět žádné švy,“ prozradil další zajímavost o nové sedlišťské divadelní oponě Radomír Petroš.

NOVÁ DIVADELNÍ OPONA z dílny Petroš inteirier je vyrobena z vínově červeného sametu a její zadní části pak z černé blackoutové látky. Horní ozdobný volán je ručně skladaný, což zaručuje jeho perfektní vzhled.
NOVÁ DIVADELNÍ OPONA z dílny Petroš inteirier je vyrobena z vínově červeného sametu a její zadní části pak z černé blackoutové látky. Horní ozdobný volán je ručně skladaný, což zaručuje jeho perfektní vzhled.
PRO NOVOU OPONU V SEDLIŠŤSKÉM KULTURNÍM DOMĚ designér Radomír Petroš vymyslel a navrhnul nové uchycení. Opona díky tomu nyní vypadá hezky i z podhledu a z jeviště.
PRO NOVOU OPONU V SEDLIŠŤSKÉM KULTURNÍM DOMĚ designér Radomír Petroš vymyslel a navrhnul nové uchycení. Opona díky tomu nyní vypadá hezky i z podhledu a z jeviště.

Třebaže se to na první pohled nezdá, na výrobu této divadelní opony švadleny potřebovaly kolem 120 čtverečních metrů speciálních látek. „Výroba takové opony je technicky dost náročná. Prakticky jsme kvůli tomu vyklidili celou šicí dílnu. Pracovní stůl i ostatní látky jsme museli důkladně zakrýt. Ze sametu totiž při výrobě opadávala spousta přilnavých červených vláken, kterých byla plná dílna, a které bychom z ostatních látek jen tak lehce nedostali,“ usmíval se Radomír Petroš.

NA VÝROBU nové divadelní opony švadleny potřebovaly kolem 120 čtverečních metrů speciálních látek.
NA VÝROBU nové divadelní opony švadleny potřebovaly kolem 120 čtverečních metrů speciálních látek.
ŠICÍ DÍLNU bylo třeba vyklidit a pracovní stoly a ostatní látky zakrýt. Z červeného sametu totiž při každém pohybu vířila jemná červená ulpívající vlákna, která by z jiných jemných látek jen tak nepustila.
ŠICÍ DÍLNU bylo třeba vyklidit a pracovní stoly a ostatní látky zakrýt. Z červeného sametu totiž při každém pohybu vířila jemná červená ulpívající vlákna, která by z jiných jemných látek jen tak nepustila.
METR PO METRU látka procházela rukama zručných švadlen. V této fázi však ještě byla krása budoucí opony pouze ve fantazii těch, kdo ji vyráběli.
METR PO METRU látka procházela rukama zručných švadlen. V této fázi však ještě byla krása budoucí opony pouze ve fantazii těch, kdo ji vyráběli.

Tím ale výroba této divadelní opony teprve začala. Švadleny pak čekala nejen profesionálně, ale i fyzicky náročná práce. „Jednotlivé kusy opony jsou celkem velké a těžké – největší kus má téměř 4 krát 8 metrů. Musely ho proto šít dvě švadleny najednou – jedna šila a druhá jí látku podávala a přidržovala,“ pověděl Petroš. Švadleny v dílně Petroš inteirier jsou ale hodně zkušené a velice šikovné a svou práci odvedly opravdu dobře.

ŠITÍ OPONY dalo švadlenkám skutečně zabrat. Jednotlivé kusy byly tak velké a těžké, že si s nimi musely navzájem pomáhat.
ŠITÍ OPONY dalo švadlenkám skutečně zabrat. Jednotlivé kusy byly tak velké a těžké, že si s nimi musely navzájem pomáhat.
NEJVĚTŠÍ KUS LÁTKY měřil téměř 4 krát 8 metrů.
NEJVĚTŠÍ KUS LÁTKY měřil téměř 4 krát 8 metrů.

Poté přišla na řadu montáž a zavěšení nové divadelní opony. Původní oponu bylo třeba sundat, což se samozřejmě neobešlo bez množství letitého prachu. „Také samotná instalace divadelní opony je fyzicky velmi náročná. Několik desítek metrů látky bych bez asistence druhé osoby vůbec neměl šanci ve výšce zavěsit,“ svěřil se montér firmy Petroš interier Pavel Chaloupka.

POSLEDNÍ KONTROLA nainstalované nové divadelní opony. Také montér firmy Petroš interier Pavel Chaloupka potřeboval při zavěšování opony pomocníka, který mu těžké kusy přidržoval a podával.
POSLEDNÍ KONTROLA nainstalované nové divadelní opony. Také montér firmy Petroš interier Pavel Chaloupka potřeboval při zavěšování opony pomocníka, který mu těžké kusy přidržoval a podával.

Vše se ale podařilo – a lidé si tedy mohli novou divadelní oponu z dílny Petroš interier v sedlišťském kulturním domě poprvé prohlédnout už během oslavy letošního Dne matek, která proběhla v pondělí 9. května 2011.

„Musím říct, že sál s novou oponou hned vypadá úplně jinak – a samozřejmě podstatně lépe. Stará opona už skutečně potřebovala vyměnit, nějakých pětatřicet let služby na ni zkrátka bylo znát,“ usmíval se starosta obce Sedliště Jaromír Krejčok. „Nová opona je velmi hezká. S prací firmy Petroš interiér jsme velmi spokojeni – od návrhu až po realizaci. Příště se na tuto firmu určitě zase obrátíme,“ dodal.

NOVÁ DIVADELNÍ OPONA v Sedlištích, která vyšla z dílny Petroš interier.
NOVÁ DIVADELNÍ OPONA v Sedlištích, která vyšla z dílny Petroš interier.

Podobná opona od firmy Petroš interier už visí například také v obřadní síni frýdecko-místeckého městského hřbitova, ve které probíhají pohřby.

 


zpět na články