Vyhledávač CZ Facebook EN

NA CO SE VÁS ZEPTAJÍ V PRODEJNĚ, AŽ SI BUDETE VYBÍRAT SVÉ NOVÉ GARNÝŽE, ZÁCLONY A ZÁVĚSY

Máte v úmyslu v dohledné době vyrazit do města a vybrat si své nové garnýže, záclony a závěsy přímo ve firemní prodejně Petroš interier? Právě pro Vás jsme připravili přehled, na co byste měli znát odpověď, aby byl Váš výběr úspěšný hned napoprvé.

Co byste si tedy měli rozmyslet a změřit, než si půjdete do prodejny pro své nové garnýže, záclony a závěsy?

 1. TYP GARNÝŽE

  V první řadě byste si měli ujasnit, jaký typ garnýže si budete přát, nebo jakou garnýž už doma máte. Od toho se totiž odvíjí další měření.

  Jinou výšku závěsů potřebujete například k technickým garnýžím namontovaným do stropu, jinou k technickým garnýžím namontovaným na konzoly do stěny, jinou výšku k tyčové garnýži namontované do stropu a jinou výšku závěsů budete potřebovat k tyčové garnýži namontované do překladu nad okno.

 2. ŠÍŘKA GARNÝŽE

  Poté byste si měli změřit šířku garnýže.

  Technické garnýže se nejčastěji montují po celé šířce pokoje od stěny ke stěně (není to ovšem podmínkou), takže měření musí být přesné, ale jinak není nijak složité.

  U tyčových garnýží pak nezapomeňte na dostatečný přesah po bocích okna, abyste měli dostatek prostoru na shrnutí záclon a závěsů mimo okno. Nezapomeňte také na to, že kousek místa na koncích tyčové garnýže zaberou také koncovky (obyčejné záslepky zaberou minimum místa a ozdobné koncovky potřebují trochu více prostoru – vše podle typu).

 3. VÝŠKA (DÉLKA) ZÁCLON A ZÁVĚSŮ

  Další údaj, který budete potřebovat, je výška (délka) záclon a závěsů. Měří se od spodní hrany garnýže. Délku záclon a závěsů si můžete zvolit podle svých potřeb.

 1. Délka k podlaze:

  Nejpěkněji vždy vypadají záclony a závěsy dlouhé až k podlaze. Při měření je opět důležitá přesnost (aby se Vám pak ve výsledku záclony neválely po zemi nebo se naopak nevznášely pár centimetrů nad podlahou…). Protože stropy a podlahy velmi často nebývají ideálně rovné, je vhodné měření provést alespoň na třech místech (na obou okrajích a uprostřed). Pokud je místnost obzvláště křivá (setkali jsme se i s rozdílem 10 cm na 4 metry!), pak je vhodné měření provést i na více bodech. Měřte vždy výšku od spodní hrany garnýže k podlaze (a pro jistotu pak ještě upozorněte prodavačku, že měření je skutečně provedeno až k podlaze). Naše zkušené švadleny si s tímto údajem poradí tak, aby ve výsledku Vaše záclony a závěsy končily v perfektní výšce 1 až 2 centimetry nad zemí.

 2. Délka k parapetu:

  Dobrá rada: Neměřte délku záclon a závěsů jen k hornímu okraji parapetu, nevypadalo by to hezky. Záclony a závěsy by měly sahat minimálně ke spodní hraně parapetu, ale ani toto řešení není úplně ideální. Běžně se délka měří od spodní hrany garnýže zhruba do poloviny prostoru mezi parapetem a topením, anebo případně až těsně nad topení.

 1. TYP ŘASENÍ

  Dále byste měli mít představu o tom, jaký typ řasení budete požadovat. Můžete si zvolit například řasení na jednoduchou řasící pásku, na Vlámské sklady s háčky Mikroflex, nebo například na Wave systém (ten ovšem vyžaduje speciální garnýže). Každé z těchto řasení si žádá jinou spotřebu látky. U vzorovaných látek počítejte také s RAPORTEM, tedy s velikostí vzoru. Raport je vždy nutné zohlednit při střihu – jednotlivé díly na sebe musejí navazovat. Čím větší je vzor, tím větší bývá také spotřeba materiálu.

 2. BOHATOST ŘASENÍ

  Ujasnit byste si měli rovněž otázku, jakou chcete mít bohatost řasení svých nových záclon a závěsů.

  záclon se běžně používá 2 až 3násobné řasení (tj. šířka garnýže krát 2 – 2,5 – 3×, přičemž dvojnásobné řasení je naprosto minimální a trojnásobné řasení už je přiměřeně bohaté).

  Pro závěsy je běžné cca 1,3 až 2 násobné řasení. Roli zde sehrává také to, v jaké šíři nebo výšce je látka vyrobena, kolik pruhů závěsů k zastínění potřebujete a zdali si přejete závěsy pouze jako okrasnou dekoraci, nebo jestli je budete běžně zatahovat.

  Je jasné, že na bohatší řasení bude potřeba až o třetinu více látky. Rozdíl v bohatosti řasení však bývá skutečně znatelný. Bohatěji nařasené záclony a závěsy vypadají ve většině případů mnohem lépe, než jejich úsporná verze. Vzhledem k tomu, že jde o dlouhodobou investici a záclony a závěsy budete mít Vy i Vaši hosté neustále na očích, rozhodně se na tomto místě nevyplatí přespříliš šetřit.

 3. BARVA

  Je velice vhodné si s sebou do prodejny vzít vzorky látek, které už ve svém interiéru máte. Může to být například zbytek čalounické látky z Vaší sedačky, polštářek či barevná vzorkovnice s odpovídajícími odstíny. S takovou pomůckou se Vám bude mnohem snadněji vybírat barva nových záclon a závěsů.

Jestliže budete umět odpovědět na tyto jednoduché otázky, pak si u nás zcela jistě své nové garnýže, záclony a závěsy vyberete hned napoprvé, aniž byste se museli vracet domů něco přeměřovat. Přijďte se podívat do naší firemní prodejny, výběr záclon a závěsů je zde obrovský. Těšíme se na Vás a rádi Vám s výběrem pomůžeme.

GARNÝŽE, ZÁCLONY A ZÁVĚSY od firmy Petroš interier.
GARNÝŽE, ZÁCLONY A ZÁVĚSY od firmy Petroš interier.

Kde nás najdete:

Firemní prodejnu Petroš interier najdete ve Frýdku-Místku na Zámeckém náměstí (Zámecké ulici) č. 54, v rohu náměstí vedle vchodu do frýdeckého zámku.
Otevírací doba je od pondělí do pátku vždy od 9 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin.
Telefony na prodejnu jsou 608 479 090 (mobil) nebo 558 621 810 (pevná linka).
Další kontaktní údaje a mapku najdete zde: http://www.petros-interier.cz/kontakt.html

Náš tip:

 


zpět na články