Vyhledávač CZ Facebook EN

BLACKOUTOVÉ ZÁVĚSY – ZATEMNĚNÍ, KTERÉ SE LÍBÍ

Zajímá Vás, jak velkou tmu můžete mít v místnosti, když použijete blackoutové – tedy zatemňující závěsy? Pro Vaši představu jsme se to pokusili zdokumentovat:

PRO TUTO LOŽNICI jsme v naší dílně zhotovili římské rolety z blackoutového materiálu. Fotografovali jsme za jasného dne. Zde jsou římské rolety vytaženy a v místnosti je přiměřené množství světla.
PRO TUTO LOŽNICI jsme v naší dílně zhotovili římské rolety z blackoutového materiálu. Fotografovali jsme za jasného dne. Zde jsou římské rolety vytaženy a v místnosti je přiměřené množství světla.
A TOTO JE STEJNÁ LOŽNICE, jen blackoutové římské rolety jsou nyní zatažené. Místnost je osvětlená elektrickými lampičkami - jinak bychom Vám ukázali jen černý obdelník... Vidíte sami, že přes látku římské rolety neprosvítá žádné světlo, i když za oknem svítí slunce. To, že je snímek skutečně focen za dne, dokládá jen mírný průsvit kolem okrajů římské rolety.
A TOTO JE STEJNÁ LOŽNICE, jen blackoutové římské rolety jsou nyní zatažené. Místnost je osvětlená elektrickými lampičkami – jinak bychom Vám ukázali jen černý obdelník… Vidíte sami, že přes látku římské rolety neprosvítá žádné světlo, i když za oknem svítí slunce. To, že je snímek skutečně focen za dne, dokládá jen mírný průsvit kolem okrajů římské rolety.
.
.
.
.
.
.

.

Co jsou to blackouty?

Zatemňující blackoutové závěsy se vyrábějí ze speciálních materiálů, které mají schopnost zcela, nebo aspoň z velké části odstínit světlo zvenčí.

Některé blackoutové závěsy mívají ze zadní strany světlu nepropustný zátěr. Tento typ blackoutů světlo absolutně nepropustí, ale nevýhodou je, že takovéto zatemňující závěsy vypadají pěkně jen z čelní strany.

Poslední dobou stále více získávají na oblibě blackoutové závěsy, které jsou utkány ze tří vrstev, přičemž prostřední vrstva je vyrobena z černé příze nepropouštějící světlo. Takto vyrobené blackoutové závěsy mají výhodu v tom, že vypadají stejně pěkně z obou stran – zevnitř i zvenčí. Prostřední černá zastiňovací vrstva při běžném pohledu není patrná. Viditelná je pouze při důkladném zkoumání v místě střihu.

BLACKOUTY jsou dnes už k dostání ve velmi dobré kvalitě.
BLACKOUTY jsou dnes už k dostání ve velmi dobré kvalitě.

Blackout versus dimout

Kromě zcela zatemňujících blackoutových látek, jaké jste viděli na první sérii fotografií, jsou na trhu k dostání také částečně zatemňující závěsy, kterým se říká dimouty. Také tyto látky mívají mezi lícovou a rubovou stranou vetkánu ještě prostřední tmavou zatemňovací vrstvu.

Dimoutové závěsy nezatemňují úplně na 100 procent, ale například jen na 85, 90 či 95 procent. (Samozřejmě čím vyšší procento, tím lépe materiál zatemňuje.) Pokud však zrovna nepořizujete závěsy do černé komory, i tyto dimoutové závěsy obvykle bývají k zastínění dostačující. Při pořizování zatemňujících závěsů je proto dobré si uvědomit, jaké od těchto závěsů očekáváte vlastnosti. Jestliže například pracujete na směny, často spíte ve dne a ruší Vás při tom sluneční světlo, pak je lepší sáhnout po 100% blackoutu. Pokud Vám jde o to, že Vám před ložnicovým oknem svítí pouliční osvětlení, které chcete odstínit, pak Vám plně postačí i dimoutové závěsy.

PŘES ZATAŽENÉ DIMOUTOVÉ ZÁVĚSY náznak venkovního světla zaregistrujete. Dimouty většinou stíní na 80 až 90 procent.
PŘES ZATAŽENÉ DIMOUTOVÉ ZÁVĚSY náznak venkovního světla zaregistrujete. Dimouty většinou stíní na 80 až 90 procent.
DIMOUTOVÉ ZÁVĚSY Vaše okno nezatemní úplně na sto procent jako blackouty, ale přesto jsou podstatně méně průsvitné, než běžné závěsy.
DIMOUTOVÉ ZÁVĚSY Vaše okno nezatemní úplně na sto procent jako blackouty, ale přesto jsou podstatně méně průsvitné, než běžné závěsy.
DIMOUTOVÉ římské rolety.
DIMOUTOVÉ římské rolety.

Blackoutové závěsy, nebo římské rolety?

Jistě už jste si všimli, že z blackoutových látek lze stejně dobře ušít jak závěsy, tak i římské rolety. Stylem ušití tedy nejste limitováni a můžete si zvolit perfektní typ zastínění přesně podle ducha Vašeho interiéru a podle vlastních preferencí.

Výhodou blackoutových závěsů může být to, že když je roztáhnete kolem okna do větší šířky, nebude Vám tolik prosvítat světlo zvenčí mezerou mezi dekorací a oknem. Oproti tomu blackoutové římské rolety můžete použít i na okna, kolem kterých není dostatek prostoru k odhrnutí závěsů. Římské rolety také mívají v moderních interiérech ohromný šmrnc.

(Pouze upozornění: Zhotovení Vaší římské rolety z blackoutové látky svěřte skutečně jen zručné švadleně, která má s dekoračními látkami zkušenosti. Jestliže je perfektní ušití římské rolety náročné, pak je perfektní ušití římské rolety z blackoutové látky mistrovským kusem!)

Z BLACKOUTOVÝCH LÁTEK je možné ušít jak závěsy, tak i římské rolety. Tyto zatemňující závěsy jsou nařaseny technikou Wave systém.
Z BLACKOUTOVÝCH LÁTEK je možné ušít jak závěsy, tak i římské rolety. Tyto zatemňující závěsy jsou nařaseny technikou Wave systém.
Z BLACKOUTOVÝCH LÁTEK je možné ušít jak závěsy, tak i římské rolety. Tyto blackoutové římské rolety zastiňují atypická šikmá okna.
Z BLACKOUTOVÝCH LÁTEK je možné ušít jak závěsy, tak i římské rolety. Tyto blackoutové římské rolety zastiňují atypická šikmá okna.
ZATEMŇUJÍCÍ ZÁVĚSY můžete roztáhnout do větší šířky kolem okna a tím dosáhnout dokonalejšího zatemnění.
ZATEMŇUJÍCÍ ZÁVĚSY můžete roztáhnout do větší šířky kolem okna a tím dosáhnout dokonalejšího zatemnění.
ZATEMŇUJÍCÍ ZÁVĚSY můžete roztáhnout do větší šířky kolem okna a tím dosáhnout dokonalejšího zatemnění. Blackoutové závěsy v tomto dětském pokoji jsou zhotoveny z prvotřídního měkkého splývavého materiálu s měkkým leskem a nenápadným potiskem.
ZATEMŇUJÍCÍ ZÁVĚSY můžete roztáhnout do větší šířky kolem okna a tím dosáhnout dokonalejšího zatemnění. Blackoutové závěsy v tomto dětském pokoji jsou zhotoveny z prvotřídního měkkého splývavého materiálu s měkkým leskem a nenápadným potiskem.
V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA. Blackoutové římské rolety jsou nejen funkční, ale také velmi pěkné a moderní.
V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA. Blackoutové římské rolety jsou nejen funkční, ale také velmi pěkné a moderní.
DO MODERNÍHO INTERIÉRU se ovšem stejně tak dobře hodí i blackoutové závěsy. Moderní šmrnc těmto zatemňovacím závěsům dodává i řasení technikou Wave systém.
DO MODERNÍHO INTERIÉRU se ovšem stejně tak dobře hodí i blackoutové závěsy. Moderní šmrnc těmto zatemňovacím závěsům dodává i řasení technikou Wave systém.
LOŽNICE s blackoutovými římskými roletami.
LOŽNICE s blackoutovými římskými roletami.
LOŽNICE s blackoutovými závěsy.
LOŽNICE s blackoutovými závěsy.

Co když je v místnosti i střešní okno?

Ani úplné zatemnění místnosti se střešním oknem samozřejmě není problém. Zatímco na běžná okna můžete použít zatemňovací závěsy či římské rolety, na střešní okna Vám umíme vyrobit speciální zatemňující rolety, které navíc bývají opatřeny i horními a bočními krycími lištami. Boční lišty jednak udržují tkaninu rolety napnutou a jednak zabraňují průniku světla mezerami mezi oknem a roletou. I roletové látky si můžete vybrat ze široké nabídky vzorů a barev.

Zatemňovací látkové svinovací rolety se dají použít jak pro střešní okna, tak i pro klasická okna. Pro střešní okna jsou svinovací rolety ideální, nicméně na běžných oknech Vám sice poslouží, ale příliš parády od nich neočekávejte. :)

Montéři firmy Petroš interier jsou certifikováni pro montáž rolet jak do klasických, tak i do střešních oken.

BLACKOUTOVÉ ROLETY na střešních oknech v ložnici zabezpečí příjemnou ochranu před slunečními paprsky.
BLACKOUTOVÉ ROLETY na střešních oknech v ložnici zabezpečí příjemnou ochranu před slunečními paprsky.
.
.
.
.
.
.
BLACKOUTOVÁ ROLETA do střešního okna se skvěle hodí i k zastínění koupelny.
BLACKOUTOVÁ ROLETA do střešního okna se skvěle hodí i k zastínění koupelny.
BLACKOUTOVÁ ROLETA na střešním okně interiér zcela zatemní.
BLACKOUTOVÁ ROLETA na střešním okně interiér zcela zatemní.
NA LEVÉM STŘEŠNÍM OKNĚ nad postelí je blackoutová roleta, vpravo je roleta na střešní okno z obyčejné látky.
NA LEVÉM STŘEŠNÍM OKNĚ nad postelí je blackoutová roleta, vpravo je roleta na střešní okno z obyčejné látky.
BLACKOUTOVÁ ROLETA na střešním okně.
BLACKOUTOVÁ ROLETA na střešním okně.

Zatemňovací závěsy jsou funkční – ale jsou také pěkné?

Vraťme se ale od funkčních rolet k estetickým závěsům. Blackoutové závěsy jsou v poslední době stále populárnější a módnější. Ve většině obchodů ovšem narazíte nanejvýš na blackoutové závěsy v unylém hladkém provedení, obvykle jsou nepříjemné na dotek a navíc jen v omezené paletě barev. Vy, naši vážení zákazníci, si však zasloužíte něco lepšího!

Proto jsme vycestovali do západní Evropy za našimi speciálními dodavateli a odtud jsme pro Vás dovezli blackoutové a dimoutové závěsy v perfektních designech a ve velkém výběru. Díky tomu u nás najdete to, co jinde nemají: například zatemňovací závěsy s hrubším rustikálním povrchem, s jemným vzorkem nebo velice jemné, splývavé a dotekově příjemné blackouty v matném i lesklém provedení. Výjimkou samozřejmě nejsou ani nehořlavé blackouty, kterých máme rovněž velký výběr.

U nás už tedy neplatí, že blackoutové závěsy nevypadají nic moc. Naopak, zatemňovací závěsy mohou být nejen funkční, ale také velmi pěkné a moderní.

TYTO BLACKOUTOVÉ ZÁVĚSY s hrubším rustikálním povrchem dokládají, že i funkční zatemňovací závěsy mohou vypadat velmi hezky a přirozeně.
TYTO BLACKOUTOVÉ ZÁVĚSY s hrubším rustikálním povrchem dokládají, že i funkční zatemňovací závěsy mohou vypadat velmi hezky a přirozeně.
TYTO BLACKOUTOVÉ ZÁVĚSY a římská rolety na dveřích jsou vyrobeny ze stejného materiálu. V detailu na římské roletě vidíte rustikální povrch, který blackoutu propůjčuje naprosto přirozený moderní vzhled. Blackoutové závěsy získaly zajímavý vzhled i díky kombinaci dvou barevných odstínů
TYTO BLACKOUTOVÉ ZÁVĚSY a římská rolety na dveřích jsou vyrobeny ze stejného materiálu. V detailu na římské roletě vidíte rustikální povrch, který blackoutu propůjčuje naprosto přirozený moderní vzhled. Blackoutové závěsy získaly zajímavý vzhled i díky kombinaci dvou barevných odstínů
ZATEMŇUJÍCÍ ZÁVĚSY v této ložnici jsou zhotoveny z měkkého splývavého blackoutu s jemným potiskem.
ZATEMŇUJÍCÍ ZÁVĚSY v této ložnici jsou zhotoveny z měkkého splývavého blackoutu s jemným potiskem.
BLACKOUT ZÁVĚSY v ložnici.
BLACKOUT ZÁVĚSY v ložnici.
BLACKOUT ZÁVĚSY v ložnici.
BLACKOUT ZÁVĚSY v ložnici.
BLACKOUT Rustic.
BLACKOUT Rustic.
TENTO LUXUSNÍ JEMNĚ LESKLÝ BLACKOUT se svou kvalitou vyrovná špičkovým dekoračním látkám. Blackoutové závěsy v těchto prostorách jsou zavěšeny na luxusních garnýžích Mottura.
TENTO LUXUSNÍ JEMNĚ LESKLÝ BLACKOUT se svou kvalitou vyrovná špičkovým dekoračním látkám. Blackoutové závěsy v těchto prostorách jsou zavěšeny na luxusních garnýžích Mottura.
PRO DOMÁCÍ WELNESS jsou blackoutové závěsy ideální. Široká nabídka těchto materiálů umožňuje perfektně sladit barvy závěsů a zařízení. Ze svých nároků tedy nemusíte ustupovat.
PRO DOMÁCÍ WELNESS jsou blackoutové závěsy ideální. Široká nabídka těchto materiálů umožňuje perfektně sladit barvy závěsů a zařízení. Ze svých nároků tedy nemusíte ustupovat.
BLACKOUT v domácím wellness.
BLACKOUT v domácím wellness.
BLACKOUT v domácím wellness.
BLACKOUT v domácím wellness.
BLACKOUT v domácím wellness.
BLACKOUT v domácím wellness.

.

Ale co když si přece jen mezi blackouty nevyberete?

Ano, i to se může stát, i když je nyní blackoutových závěsů k dispozici velké množství druhů. Ale i kdybyste si nevybrali, zoufat si proto nemusíte. Máme pro Vás tip na řešení, který občas využívají naši nároční zákazníci.

Jestliže chcete mít možnost úplného zatemnění interiéru, ale raději než blackout byste použili některou z obrovského výběru nezatemňujících dekoračních látek, potom je tu možnost Vaše závěsy vypodšívkovat. Běžně se podšívkují velmi jemné závěsy, především ty hedvábné, kterým podšívka dodá objem a podtrhne luxusní vzhled. Není ale problém podšívku použít i u těžších látek. Podšívkované závěsy vypadají skutečně nádherně – a problém se zatemněním je tím vyřešen. U podšívkovaných závěsů je ovšem třeba počítat s poněkud vyšší cenou, výsledek ale bývá senzační. Podívejte se na několik ukázek podšívkovaných závěsů z naší dílny a posuďte sami:

VYPODŠÍVKOVANÉ ZÁVĚSY. Díky podšívce tyto značkové závěsy získaly nejen nádherný luxusní objem, ale i zatemňovací vlastnosti blackoutů.
VYPODŠÍVKOVANÉ ZÁVĚSY. Díky podšívce tyto značkové závěsy získaly nejen nádherný luxusní objem, ale i zatemňovací vlastnosti blackoutů.
PODŠÍVKOVANÉ závěsy.
PODŠÍVKOVANÉ závěsy.
PODŠÍVKOVANÉ závěsy.
PODŠÍVKOVANÉ závěsy.
PODŠÍVKOVANÉ závěsy.
PODŠÍVKOVANÉ závěsy.
PODŠÍVKOVANÉ závěsy.
PODŠÍVKOVANÉ závěsy.

.

Kam se zatemňovací závěsy obzvláště hodí?

Ložnice, dětské a obývací pokoje, pracovny, konferenční místnosti, hotelové pokoje, školní učebny, divadla, společenské místnosti, obřadní sály… to je jen stručný příklad, kde všude najdou blackoutové závěsy uplatnění.

Doma můžete zatemňujícími závěsy například odstínit okno, kterým Vám svítí slunce na televizní obrazovku či na monitor počítače. Můžete také pro sebe nebo pro své děti vytvořit tmu v ložnici pro zdravý a nerušený spánek.

Ve školní třídě nejen ulevíte žákům od horka, ale také například zatemníte místnost pro promítání. Děti v mateřské škole získají díky blackoutovým závěsům klidnější odpočinek. Také hosté v hotelových pokojích možnost zatemnění jistě nesmírně ocení.

Blackouty jsou ideální také pro závěsy a lehčí opony do různých kulturních sálů. Množství blackoutových závěsů je k dostání v nehořlavé úpravě, takže se dají použít i tam, kde zákon nebo pojišťovny vyžadují zvláštní bezpečnostní pravidla…

ZATEMŇUJÍCÍ ZÁVĚSY doma oceníte obzvláště v ložnici.
ZATEMŇUJÍCÍ ZÁVĚSY doma oceníte obzvláště v ložnici.
BLACKOUTOVÉ ZÁVĚSY jsou ideální také pro hotelové pokoje.
BLACKOUTOVÉ ZÁVĚSY jsou ideální také pro hotelové pokoje.
HOSTÉ HOTELU možnost zatemnění určitě ocení.
HOSTÉ HOTELU možnost zatemnění určitě ocení.
ZATEMNĚNÍ KONFERENČNÍ MÍSTNOSTI se dá elegantně vyřešit pomocí blackoutových závěsů.
ZATEMNĚNÍ KONFERENČNÍ MÍSTNOSTI se dá elegantně vyřešit pomocí blackoutových závěsů.
BLACKOUTY se skvěle hodí i na lehčí opony do kulturních domů a tělocvičen.
BLACKOUTY se skvěle hodí i na lehčí opony do kulturních domů a tělocvičen.
OPONY Z BLACKOUTOVÝCH LÁTEK vypadají velmi hezky.
OPONY Z BLACKOUTOVÝCH LÁTEK vypadají velmi hezky.
ZATEMŇOVACÍ ZÁVĚSY si můžete vybrat ze široké palety barev, aby přesně splňovaly Vaše představy.
ZATEMŇOVACÍ ZÁVĚSY si můžete vybrat ze široké palety barev, aby přesně splňovaly Vaše představy.
ZATEMŇOVACÍ ZÁVĚSY se perfektně hodí i pro školní třídy, odborné a počítačové učebny a školní sály.
ZATEMŇOVACÍ ZÁVĚSY se perfektně hodí i pro školní třídy, odborné a počítačové učebny a školní sály.
BLACKOUT v počítačové učebně.
BLACKOUT v počítačové učebně.
BLACKOUT ve školním sále.
BLACKOUT ve školním sále.
BLACKOUT v odborné učebně.
BLACKOUT v odborné učebně.

Náš tip:

Podívejte se na naši nabídku blackoutových závěsů, kterou najdete v sekci Produkty – Závěsy – Blackout závěsy, nebo pod tímto odkazem: http://www.petros-interier.cz/…kout-zavesy/

 


zpět na články